Делегация от Китайската народна република посети Агенцията за социално подпомагане (АСП) днес, 7 юни. Делегацията включва ръководители от централни и регионални стуктури за социално осигуряване в Китай. Тя е водена от Женг Зимин, началник на отдел в Центъра за управление на социалното осигуряване към Министерството на човешките ресурси и социалното осигуряване и се придружава от Грегъри Мактагарт - представител на Европейската комисия и координатор на «Проекта за сътрудничество в реформата на социалното осигуряване».Целта на посещението е проучване на опита, водещите практики, структурата и функциите на системата за социално подпомагане у нас.
Гостите бяха посрещнати от ръководството на АСП и приветствани от изпълнителния директор на агенцията Ивайло Иванов. От китайска страна делегацията представи Женг Зимин. Структурата, функциите и приоритетите в работата на АСП бяха презентирани от заместник-изпълнителния директор Янита Манолова. В последвалите представяния членовете на делегацията се запознаха с практиките и резултатите в областта на грижата за социалнослабите и хората с увреждания; дейностите и мерките по закрилата на децата; процеса на деинституционализация; развитието и финансирането на социалните услуги, предоставяни като делегирана от държавата дейност; законовата уредба в социалната област и сътрудничеството с общините и организациите от неправителствения сектор. Очертани бяха и приоритетните направления и резултатите в дейността на АСП по актуалните схеми на Оперативната програма «Развитие на човешките ресурси» с хоризонт до приключването на програмата през 2013 г.
От страна на гостите за структурата, основните направления и приоритети в системата за социално осигуряване в Китай говори Суей Лифу, заместник-генерален директор на Дирекция «Човешки ресурси и социално осигуряване» в провинция Джилин.
Посещението на 14-членната китайска делегация у нас се провежда в рамките на «Проект за сътрудничество в реформата на социалното осигуряване». Той се реализира с участието на правителството на Китай и Европейската комисия в продължение на 5 години. Целта на проекта е опита и положителните практики в социалната дейност на страните членки на Европейския съюз да бъдат използвани за подобряване на системата за социално осигуряване в Китай.