Мониторинг на качеството на приемната грижа, изследване на капацитета и профила на действащите приемни родители, съчетан с внимателен подбор на нови приемни семейства, обучения на екипите, организацията на работа - това бяха темите, разисквани по време на работни срещи във Видин и в Монтана, осъществени от ръководителя на проекта „Приеми ме 2015" Огнян Христов и представители на Националния екип за организация и управление на проекта.
Пред местните екипи по приемна грижа и отделите „Закрила на детето" бяха споделени вижданията за необходимостта от засилване на екипния принцип при предоставяне на приемната грижа с акцент върху необходимостта от взаимна информираност относно действията на ангажираните страни в процеса и на тази база - оптимизиране на процеса за вземане на конкретни решения по възникващи казуси. При решаването на по-сложните от тях добра практика в област Видин е функционирането на областен координационен механизъм в процеса на деинститутиционализация. В него освен местната власт и териториалните структури на Агенцията за социално подпомагане са ангажирани още Районна здравна инспекция, Районен инспекторат по образование, ОД на МВР, Окръжен съд и Окръжна прокуратура, неправителствени организации, доставчици на услуги, културни институции, семействата и децата, коита са обект на действие.
В област Видин има 96 утвърдени приемни семейства, като през март т.г. в приемни семейства са пребивавали 93 деца, от тях 13 с увреждания. Екипите по приемна грижа в областта изразиха категоричната си удовлетвореност от позитивното развитие в предоставянето на услугата „приемна грижа" чрез екипи, сформирани на областен принцип, въведено през ноември м.г. През този месец предстои обучение на екипите по приемна грижа в областите Видин и Монтана, което ще бъде водено от експерти на Института по социални дейности и практики.
Състоя се и среща на екипа на проекта „Приеми ме 2015" със заместник-кмета на Община Монтана Тихомир Антонов, на която ръководителят на проекта Огнян Христов подчерта необходимостта да се постигне ефикасен финансов стандарт като подготовка за преход на приемната грижа като делегирана държавна дейност. Монтана е сред областите с най-развита приемна грижа (139 регистрирани приемни семейства), така тук естественият акцент в бъдеще е по-доброто качество на приемната грижа и профилиране на приемните семейства.
Проект BG05М9ОР001-2.003-0001-С01 „Приеми ме 2015”, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.