"Дълг и отговорност на цялото общество е да бъде съпричастно към целите на хората с увреждания и да оказва подкрепа за постигането им. С общи усилия, чрез утвърждаването на социалната мисия на спорта, можем да помагаме за сбъдването на мечтите на хората с интелектуални и други затруднения".
С тези думи заместник-изпълнителният директор на Агенцията за социално подпомагане Лъчезар Симеонов се обърна към участниците в конференцията „Революцията е приобщаването – 30 години Спешъл Олимпикс България“. Той отправи приветствие от името на изпълнителния директор Веселин Кожухаров и връчи две от отличията по време на церемония по обявяване на годишните награди ПроСпорт‘2024 за развитие на доброволчеството и социалната мисия на спорта.
Наградата в категория „Гражданска организация“ бе връчена от АСП на г-н Микеле Санторели, председател на управителния съвет на Фондация „Творци на надежда“, за неговата широка подкрепа на различни дейности, насочени към осигуряване на възможности за всички. В категория „Спортна федерация“ наградата получи Българският футболен съюз за дългогодишната му ангажираност към развитието на футбола за деца и младежи с интелектуални затруднения, като наградата бе връчена на г-жа Сани Дебърска-Пенева, мениджър програми.
Останалите наградени бяха в категории "Училище", "Детска градина", "Университет", "Спортен клуб", "Държавна институция", "Корпоративен партньор", "Доброволец" и "Община".
Конференцията предостави платформа за дискусия за ролята на спорта като инструмент за социална интеграция и овластяване, с цел да подпомогне дебата между публични власти, спортни федерации, клубове и други заинтересовани страни. Споделен беше опит в посока насърчаване на доброволчеството и гарантиране на правата на децата в областта на спорта.
Събитието, организирано от Спешъл Олимпикс България, Фондация „ПроСпорт“ и дружество Европейско право, отбеляза важната годишнина от създаването на програмата на Спешъл Олимпикс в България и акцентира на значението на спорта за хора със специални потребности.