На свое заседание Консултативният експертен съвет (КЕС) към проект „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила – Компонент 1“ обсъди варианти за постигане на социална сигурност в професионалните приемни семейства чрез разработване и въвеждане на нов тип договори на базата на съществуващото социалноосигурително законодателство. Задача в тази посока е да се идентифицират преобладаващите нагласи сред самите приемни родители относно начина за уреждане на трудовите отношения. КЕС обсъди и подхода за организирането и реализацията на информационни кампании за привличане на приемни родители с акцент върху тяхното мотивиране да се грижат да деца с увреждания и непридружени деца бежанци. През месец август в приемни семейства с доставчик община са настанени 1474 деца, от които 147 с увреждания.
Предоставянето на приемна грижа в България на проектен принцип вероятно ще продължи и през цялата 2025 година. Това съобщи по време на координационна работна среща по Проекта неговият ръководител Огнян Христов.
В хода на работната среща бяха представени и обсъдени резултатите от изпълнението на дейностите по мониторинг на качеството на приемната грижа за периода от сформирането на Звено „Развитие и мониторинг“ по Проекта. Отново бе откроена ключовата роля на новоучреденото звено за мониторинг, чиято функция е в координация с всички участници в предоставянето на приемната грижа, да идентифицира реалните потребности и проблемните области, както и добрите практики. На база на изводите от мониторинга да предлага насоки и дейности, свързани с повишаване ефективността на грижата и да има като резултат нейното качество.
„Усъвършенстване на мониторинга на качеството на приемната грижа, както и изследването на ефективността от провежданите обучения и супервизии, като фактор за повишаване на капацитета на ангажираните в процеса специалисти и приемни родители, имат ясна крайна цел и същевременно критерий за работата ни – по-добрата грижа за децата, настанени в приемни семейства“, подчерта Христов.
Звеното „Развитие и мониторинг“ включва 41 служители от регионалните дирекции за социално подпомагане (РДСП), които извършват текущ мониторинг чрез ежемесечно събиране и обобщаване на информация, предоставяна от областните екипи по приемна грижа по конкретни показатели и чрез редовна комуникация с всички участници в процеса на предоставянето на приемната грижа. Свой опит в тази дейност споделиха експерти от РДСП във Враца, Смолян, Варна, Хасково и Шумен, които преобладаващо потвърдиха като позитивен организационен елемент много добрата координация с областните екипи по приемна грижа като важен фактор за повишаване на ефективността на грижата за настанените деца.