През ноември т.г. в приемните семейства към общините партньори са пребивавали 1 462 деца, от които 153 с увреждания. Това показват актуалните данни от анализ на Националния екип за организация и управление на проекта „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизирането на системите за социална закрила" - Компонент 1 по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г. През отчетния месец ноември 69 деца са настанени в приемно семейство, а за 56 настаняването е прекратено.
По показателя „средномесечен брой деца, пребивавали в приемни семейства“ в общините партньори с най-много деца средномесечно, отглеждани в приемна грижа с доставчик община, са област Варна (107, в т.ч. 16 деца с увреждания), Хасково (93, в т.ч. 12 деца с увреждания), Велико Търново (91, в т.ч. 19 деца с увреждания) и Шумен (91, в т.ч. 11 деца с увреждания). С най-ниските средномесечни стойности по наблюдавания показател са област Ямбол - 12 деца, Силистра – 15, София област - 18, Кърджали - 17.
През отчетния месец съответните комисии по приемна грижа към регионалните дирекции за социално подпомагане са утвърдили 8 нови приемни семейства, а заличените приемни семейства с местоживеене в общините партньори са 15. Така към края на ноември 1 621 са приемните семейства, като в 378 от тях няма настанени деца Анализът показва, че с над 30% средномесечно незаети приемни семейства за 11-месечния период на годината са 8 области - Габрово, Добрич, Кърджали, Ловеч, Монтана, Русе, Ямбол, като за област Търговище средномесечната стойност на свободните приемни семейства е 66,91%.
Причините за незаетост на приемните семейства се изследват от Агенцията за социално подпомагане на базата на предоставяните от регионалните дирекции за социално подпомагане справки. Трайно най-голям процент от общия брой незаети приемни семейства са тези със заявено желание да се грижат за дете с различен профил от потребността в съответната област. В този смисъл усилията на националния екип, на областните екипи по приемна грижа и на отделите „Закрила на детето“ са насочени към информиране на общността чрез активни кампании с цел набиране на нови семейства за конкретни целеви групи деца, съобразно идентифицираната потребност.