
След обилните валежи и наводнения в областите Враца и Монтана, екипи на дирекциите „Социално подпомагане“ (ДСП) към Агенцията за социално подпомагане (АСП), съвместно с общинските и областните управи по места, обхождат засегнатите населени места.
Социалните работници консултират на място пострадалите семейства за всички възможности за подкрепа и им предоставят формуляри за отпускане на еднократна социална помощ, с която да покрият свои основни жизнени потребности, възникнали в резултат на бедствието. (чл. 16 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане)
В обхванатите от кризата населени места няма пострадали хора. Засегната е предимно инфраструктурата, като са наводнени пътища, а в мазета, сутерени и гаражи има кални наноси. В област Монтана засегнати са основно селата Кобиляк и Лехчево – община Бойчиновци. В с. Лехчево са посетени 41 къщи, а в с. Кобиляк – 7. Установено е, че пораженията са основно по пристройки, пригодени за живеене, или приземни етажи, които се обитават от семействата. В повечето от имотите има основно жилище, което не е засегнато от наводнението и в което те могат да живеят.
В област Враца са констатирани поражения в село Хайредин, община Козлодуй, но отново касаят предимно пътната мрежа и помощните помещения – мазета и гаражи. След обходите на социалните работници в с. Хайредин, където са посетени 8 адреса, е установено, че са пострадали 4 къщи, в които е навлязла вода и има повредени мебели и електроуреди. Къщите се отводняват. В село Руска Бяла, община Мездра, две къщи са необитаеми към момента поради наличието на наноси от тиня. В село Попица, община Бяла Слатина, има наводнени дворове, но няма засегнати жилища.
Обходите на бедстващите територии от екипите на дирекциите „Социално подпомагане“ съвместно с общинските и областните управи, сформирали т.нар. комисии за оценка на щетите, продължават.
На място се локализират пострадалите обекти, в които ще бъде извършена социална анкета и преценка за отпускане на еднократна помощ за преодоляване на последствията от наводнението. Изготвят се и протоколи за щетите. Успоредно с консултациите за възможността за оказване на подкрепа от ДСП, хората се информират относно правата им за подпомагане за възстановяване на щети при бедствия и от фонд „Социална закрила“, като за съответната процедура са уведомени и общинските администрации.